Bogini bez głowy

Nike z Samotraki. Bogini zwycięstwa bez głowy.
Cywilizacja, która odchodzi często nie ma ani rąk ani nóg. Tkwi w miejscu. Nie działa. Najczęściej jednak traci głowę, jak podczas aktu tworzenia swoistego totemu i tym samym chęci przejęcia siły oraz wszelkich doświadczeń ofiary. Jak pod szafotem w czasach rewolucji, gdy wraz z odcięciem głowy odcinało się myśli, spojrzenie i głos, które mogły zmieniać świat. Wtedy „kastrowało się” ciało z myśli. Odbierało głowie siłę sprawczą.

Nasza kultura wchłonęła Nike bez głowy. Pozostało z niej majestatyczne, silne, piękne ciało smagane wiatrem i namiętnością. Ciało pełne dynamiki, płynące pod prąd. Ciało wyrzeźbione przez wiatr, jakby ożywione tylko dzięki kontrastowi oddziaływania potężnego żywiołu na materię marmuru.

Nike bez głowy. Z głową byłaby dzisiaj śmieszna. Może żyjemy w świecie, w którym zwycięzcy pojawiają się na chwilę, żeby móc przypisać im wartość materialną?

Jaką twarz miałaby współczesna Nike? A jaką twarz miała stara Nike? A co jeśli nie trafilibyśmy z głową? Co jeśli głowa spowodowałaby, że dzisiejsza Nike z Samotraki nie byłaby taka piękna i stałaby się byle jaka, pozyskując głowę inną od wyobrażonej? Niedokończenie sięga jednak nieskończoności, Absolutu. A nieskończoność to element piękna i wieczności.
Ta Nike ma ciało zwycięzcy zamknięte na czakrze gardła. Nie wypowie już ani jednego zdania.

Teraz ja opowiem.

Każda cywilizacja kończy się, bo nie ma ludzi, którzy chcieliby przytwierdzać nowym czasom stare głowy. Nowi ludzie tworzą inną cywilizację. Myślą, że lepszą. W końcu Nike bez głowy stała się częścią popkultury i zaczęła lansować zupełnie nową jakość naszych czasów.
Na T-shirtach. Jakość nowego upadku, który będzie początkiem kolejnej cywilizacji. Jakość skupioną na opowieści o tym, co nie miało szans przetrwać w nienaruszonym stanie z powodu ułomności materii.

Bo czy materia jest ważna? Jest jak cyfrowy zapis.
Materia zawiera się w liczbach. Tylko ich zapis bywa nietrwały.

………………………………………………………………………
Głowa to myśl, to świadomość i osobowość.
Rzeźba bez głowy jest ciałem bez głowy. Niemym ciałem, któremu pozostało przypisane przez artystę bijące serce. Jego serce. Kształt czasu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top